Novosti:

Autor Tema: Računalni programi  (Posjeta: 1624 )

Ožujak 24, 2014, 03:29:17 poslijepodne
Poštovani članovi foruma,

Koje računalne programe koristite prilikom projektiranja i planiranja u rudarstvu, geologiji, geotehnici, naftnom rudarstvu i dr. sličnim strukama?

Osobno koristim Autocad i MS Office.

Ako pogledate oglase za posao van naše zemlje (osobito Kanada, Australija, USA), vidjet će te da jedan od zahtjeva je poznavanje rada na sofisticiranim računalnim programima poput Supac-a, Vulcan-a. Bilo bi odlično kada bi se promijenila svijest po pitanju informatizacije u rudarstvu u RH. Što mislite na kojoj razini se nalazi informatizacija rudarskih tvrtki u RH (niska, dovoljna, srednja, vrlo dobra, odlična)?

Sretno!

Ožujak 26, 2014, 01:44:06 poslijepodne
Ja najčešće koristim Autocad i MS Office i ponekad neke programe za jednostavniju obradu slika.

Znam da neke kolege koriste kineski autocad ZW CAD jer je puno jeftiniji a kompatibilan je sa AutoCAD-om.

Ovo je tvrtka koja prodaje taj CAD program http://www.zwcad.hr/Default.aspx

Ožujak 26, 2014, 01:55:32 poslijepodne
Josipe,

Auto Cad Civil 3D? Izgleda mi zanimljivo..no, svakako bi volio naučiti raditi u Surpacu ili Vulacanu..

• No avatar
  • *
Ožujak 26, 2014, 09:08:42 poslijepodne
Profesionalni računalni programi koje koriste svjetske tvrtke koštaju oko 40k - 50k $ (220K do 280K kn) tako da ukoliko bi neka tvrtka u RH i kupila takav program, za koliko bi godina isti amortizirala... Naravno tu su i nove verzije programa. Gotovo je nemoguće takve programe koristiti u RH jer svi CAD programi zadovoljavaju zakonske okvire.

Na RGNF su u tijeku radnje kao bih se Vulcan uveo u ak. plan i program, tako da ukoliko sve bude išlo po planu, isti bi mogao biti u nastavi već sljedeću ak. godinu...? Naravno uvođenje takvog softvera u nastavu zahtijeva i određena financijska sredstva, obrazovanje nastavnika, opremu... uglavnom svima bi tako nešto moglo biti od koristi... Nadajmo se najboljem!

SRETNO!

Ožujak 27, 2014, 09:29:13 prijepodne
U pravu si Brane!

Svojevremeno sam, za osobne potrebe, htio naručiti jedan vrlo sličan računalni program: SURPAC od GEOVIA ( http://www.gemcomsoftware.com/products/surpac/quarry-edition-0 ). Naravno, stigla je ponuda na moj upit i iznosila je 130K kn. Malo puno za mene.  ;D  :D Ali što me je fasciniralo jest da mi je g. Gary iz GEOVIA-e ponudio mogućnost mjesečne otplate po modelu: 130K kn/12 mj = 10K kn/mj. Ali to nije sve, kao što kažu u reklami. Ako koji mjesec ne želim/ne trebam koristiti aplikaciju onda ne platim mjesečnu rentu. Kada se opet odlučim, platim unaprijed i oni mi omoguće pristup za naredni plaćeni mjesec dana. I tako sve dok ne otplatim čitavu aplikaciju. Uz to, odlučim li se platiti odmah sve dobivam dodatna popust.

Normalno, mora se netko obučiti za rad na takvoj aplikaciji. Seminari se odražavaju u UK, tako da je to dodatna trošak. Vjerujem kada bi se naručilo više aplikacija iz RH da bi prodavač na obuku kupaca svratio do RH. Možda postoji još koja caka vezana za troškove poput update-ova.

Da li je 10K kn/mj puno za neku tvrtku, sveučilište? Ne znam...

Pozdravljam trud i zalaganje da se Vulcan ubaci u ak. plan i program RGNF. To bi bio ogroman korak naprijed za našu struku! Biti ćemo samo konkurentniji na tržištu rada. Uz to, bilo bi dobro da osposobljavanju mogu prisustvovati i drugi interesenti (ne samo studenti RGNF-a), naravno, uz određenu novčanu naknadu (tečaj).

Ožujak 27, 2014, 03:29:16 poslijepodne
Brane,

pronašao sam ponudu GEOVIE.