Novosti:

Autor Tema: Pomoć  (Posjeta: 1661 )

• No avatar
  • *
Lipanj 14, 2014, 02:53:52 poslijepodne
Poštovanje,

Odmah se ispričavam na otvaranju teme u ovom podforumu pošto nisam naišao na nekakav helpdesk.

Ne bavim se ovom strukom i moje znanje o rudarstvu je ravno nuli.
Ovo radim iz usluge malo starijoj gospodi (60+) koje zanima par stvari o eksploataciji kamena.

Zanima ih koji je postupak za dobivanje dozvole za eksploataciju kamena (otvaranje kamenoloma) na terenu koji je u 100% općinskom (državnom) vlasništvu.
Kamen se na toj površini ubirao pedesetak godina do 2010 kad je nekolicina bila prijavljena Hrvatskim šumama zbog eksploatacije na dubini većoj od 1 ili više metara.

Kakve sve dozvole treba dobiti i gdje se dobijaju?
Kako se naplaćuju cijene za koncesiju, jesu li fiksne ili variraju po nekim odredbama te koliko traje dobijanje takve koncesije?
Kakav treba biti urbanistički plan za navedenu površinu i tko to odlučuje?

Ako nitko nema ovakve informacije, možete li me usmjeriti na mjesto gdje bih mogao dobiti odgovor na ova pitanja.

Hvala unaprijed, Nikola.

Lipanj 15, 2014, 03:27:37 poslijepodne
Pozdrav Nikola te dobrodošao na forum UHRI-ja!

Ishođenje rudarske koncesije u RH je kompleksni postupak (na žalost), ali pokušat ću ti ga približiti što je bolje moguće. Postupak se provodi u tzv. jedinstvenom postupku koji se ugrubo može podijeliti u 4 faze od kojih svaka ima određeni broj podfaza ili koraka:
1.   Odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje mineralnih sirovina radi davanja koncesije za eksploataciju
•   Na zahtjev investitora ili radi potreba RH (rijedak slučaj) pokreče se postupak javnog nadmetanja na prostorima koji su prema prostorno – planskoj dokumentaciji namijenjeni za izvođenje rudarskih radova
•   Na javnom nadmetanju Stručno povjerenstvo pregledava i ocjenjuje dostavljene ponude te određuje najpovoljnijeg ponuditelja temeljem Odluke
2.   Odobrenje istražnog prostora
•   Temeljem pravomoćne Odluke iz prethodne točke ishodi se Rješenje o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovine radi davanja koncesije za eksploataciju
•   Unutar istražnog prostora obavljaju se istražni radovi (minimalna količina i vrsta istražnih radova određena je posebnim Pravilnikom)
•   Temelje rezultata istraživanja izrađuju se dokumenti (elaborati) o količini i kakvoći mineralne sirovine koja se istražuje
•   Povjerenstvo za utvrđivanje mineralnih sirovina pregledava i ocjenjuje dostavljne dokumente, a nakon toga Ministarstvo gospodarstva izdaje Rješenje o količini i kakvoći mineralne sirovine unutar nekog istražnog prostora
3.   Odobrenje eksploatacijskog polja
•   Izrađuje se Idejni rudarski projekt temeljem kojega se ishodi lokacijska dozvola
•   Pravomoćnom lokacijskom dozvolom započinje postupak utvrđivanja eksploatacijskog polja čiji rezultat je Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja
4.   Ishođenje koncesije za eksploataciju
•   Izrađuje se Glavni ili Dopunski rudarski projekt koji provjerava Stručno povjerenstvo formirano od strane Ministarstva gospodarstva
•   Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa (kada je vlasnik država tada se sklapa ugovor o pravu služnosti)
•   Odluka o dodjeli koncesije
•   Imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova te dostava jamstva za troškove sanacije
•   Ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina

To je suština. Svaki korak ima svoje specifičnosti. Prema osobnom iskustvu najveći problem se krije u prostorno-planskoj dokumentaciji i ishođenju imovinsko-pravnih odnosa.

Što se tiče naknada u rudarstvu određene su Uredbom Vlade RH (NN 31/14.), a dijele se na:
•   Naknadu za zauzetu površinu eksploatacijskog polja (ovisi o veličini eksploatacijskog polja)
•   Naknadu za otkopane (eksploatirane) količine mineralne sirovine (naknada = (količina otkopane mineralne sirovine u pojedinom kvartalu x prosječna prodajna cijena) x 5%)

Nadam se da sam barem malo približio rudarske propise u RH.

Ne znam da li sam dobro shvatio Vaš slučaj: na predmetnom eksploatacijskom polju je u prošlosti vršena eksploatacija mineralnih sirovina, ali je koncesija izgubljena, odnosno, ugovor je raskinut?

Sretno!

• No avatar
  • *
Lipanj 15, 2014, 05:58:24 poslijepodne
Ne znam da li sam dobro shvatio Vaš slučaj: na predmetnom eksploatacijskom polju je u prošlosti vršena eksploatacija mineralnih sirovina, ali je koncesija izgubljena, odnosno, ugovor je raskinut?

Područje koje sam naveo nikada nije bilo pod koncesijom ili ugovorom sa državom. Eksploatirano je od strane mještana okolnih sela koji su sasvim slučajno naišli na tu "vrstu" kamena te kamenih ploća koje su vađene za vlastite potrebe, nadkrivanje krovova svojih kuća, štala, konoba i pomoćnih građevina te kao vanjsku oblogu za zidove istih.

Nekakva vrsta "komercijalizacije" područja započela je nakon rata kada se mnogo gradilo pa se dalo zaraditi.
Pošto je državni teren nikome nije smetalo raditi jedni do drugih na svojem komadiću i prodavati na crno.
Spletom okolnosti teren je napušten kroz period od par godina svatko je svakoga prijavljivao i ljudi su prestali koristiti teren.

Ljudi za koje se raspitujem, žele se vratiti tamo ali ovaj put legalno uz sve dozvole jer znaju da potencijala ima.
Pošto gradsko poglavarstvo ili općina (ne znam točno) ide na ruku pojedincima koji dan danas "preko noći" kako se kaže, koriste područje, ne žele izravno odlaziti po informacije u njihove prostorije.

Upravo ove infomacije koje ste ljubazno dostavili.

Lipanj 15, 2014, 06:37:04 poslijepodne
Onda Vam je prvi korak nabava prostorno-planske dokumentacije općine/grada (ovisi o čemu je riječ). Prostorno-plansku dokumentaciju možda možete pronaći na web stranicama općine/grada ili je možete zatražiti u općini i/ili gradu. Na kartografskom prikazu: namjena prostora trebate prepoznati potencijalno ležište te zaključiti da li je ta površina unutra oznake za istraživanje/eksploataciju mineralnih sirovina.
Ako je, možete započeti proces koji sam prije naveo.
Ako nije, tada bi trebali izmijeniti prostorno-plansku dokumentaciju (tzv. točkasta izmjena). Tu bi mogao nastati problem radi pristranosti (kako ste prije naveli) općinara, odnosno, radi favoriziranja pojedinaca. Također, proces izmjene može potrajati.
Svakako pomno razradite taktiku uz konzultaciju dobre odvjetničke kuće koja će Vas pratiti prilikom komuniciranja s različitim institucijama. Pročitajte Rudarsko - geološku studiju županije u kojoj se nalazi ležište (ako postoji Studija). Tamo bi se mogli pronaći korisni podaci.
Također, neka Vam bude na pameti čl. 52. Ustava RH (2014.) koji govori da je rudno blago u vlasništvu i interesu RH te da uživa osobitu zaštitu.

Sretno!